CRM

İş verimliliğinizi CRM ile arttırın.

Kurumunuzu işletmek ve müşterilerinizi memnun etmek için ihtiyacınız olanlarla işe başlayın. Sonra da ihtiyaçlarınız değiştikçe uygulama ekleyin.

Beş entegre modül, bir CRM'den bekleyebileceğiniz standart özellikleri en iyi şekilde yansıttığı gibi bu özellikleri inanılmaz biçimde geliştirilebilir ve kişiselleştirebilir, bunlarla da öne çıkar. CRM, siz nasıl çalışıyorsanız öyle çalışacaktır. Basit ve hızlı geliştirme arayüzü, basit ve esnek raporlama altyapısı, geliştirilmiş arama ve süzme özellikleriyle CRM , müşteri odaklı çalışma sistemini benimsemiş şirketinizin olmazsa olmazları arasında yerini alacaktır.


Satış Yönetimi

İşinize değer katar ve yeni iş fırsatları oluşturmanıza yardım eder. Satış işleminizin ne kadar karışık olduğu, CRM için önemli değildir. CRM, müşteri adaylarınızı ve fırsatları en hızlı şekilde yönetmenizi sağlayacaktır. Satış stratejilerinizi destekleyecek güç olacak ve satış için gerekli kritik müşteri bilgilerinize anında ulaşabilmeniz için altyapı sunacaktır.

Pazarlama Yönetimi

Pazarlama Kampanyaları'nı yönetmek, başarı oranını yükseltir. Müşteri hakkındaki bilginizi değere dönüştürmenin zamanı gelmedi mi? CRM ile bunu başaracaksınız. Müşterinizin bireysel talep ve tercihlerini, analiz ve raporlama araçları yardımıyla kâra dönüştürmek artık elinizde. CRM ile içindeki raporlama araçlarının yanı sıra, Microsoft SQL Server kullanıyor olmanın verdiği profesyonel raporlama altyapısının sunduğu özelliklerle de, hedef müşteri kitlesini oluşturup 12' den vuran akıllı kampanyalar tasarlayabileceksiniz.

Servis Yönetimi

Müşteriye daha fazla değer vermek... Müşteriyle her iletişim, aslında sizin için fırsattır. İlk anda doğru yanıtları vermek ya da müşteri isteklerini en kısa sürede cevaplandırabilmek, firmanıza değer katacaktır. CRM, size ve müşterinize yüksek kaliteli ve kişiselleştirilmiş servis sunabilmeniz için altyapı sağlayacaktır.

Analitik CRM

Bilgiyi Yöneterek değer katmanızı sağlar.. Sadece anlayabileceğiniz ve anında değerlendirebileceğiniz bilgi, her zaman işinize değer katar. CRM, analitik araçları ve basit yapısıyla, elinizdeki bilgiyi hızlı ve basit bir şekilde kazanca dönüştürmenizi sağlayacaktır. Müşteri adaylarınıza ve satış fırsatlarınıza öncelik kazandıracak, stratejik olarak kârlılığı arttırmanızı ve iş akışlarıyla birleşerek anında müşteriye ulaşmanızı, bu yolla da yeni iş fırsatları oluşturmanızı temin edecektir.

İş Akışı

Firma içinde bilgi akışını sağlamak ve verimli olmak.. İş akışında hedef, her seviyede takım çalışmasını ön plana çıkarmak, iletişimi kolaylaştırmak, çalışanlarınızı iş sürecine dahil etmektir... Ayrıca iş akışıyla hem çalışanların sahiplenme duygusunu arttırmak, hem de verimliliklerini en üst seviyelere çıkartmak olanaklıdır... Böylece CRM, daha sağlam ve daha verimli bir şirket ortamı kurmanızı sağlayacaktır